NEDEN ORGANİK PAMUK?

Calico ürünlerinin tamamı %100 organik Ege pamuğundan üretilir. Bunun da oldukça basit bir nedeni var: Çoluk çocuk mutlu ve sağlıklı yaşamak istiyoruz.

Organik pamuk sağlıklıdır. Sağlam ve dayanıklıdır. Organik pamuktan üretilen giysiler nefes alır.

Üretimi sadece çevreye zarar vermemekle kalmaz, onu üretenlerin de insanca ve saygınca yaşamasını sağlar.

ORGANİK OLMAZSA NE OLUR?

Organik olmayan, yani konvansiyonel pamuk üretimi, çevreyi en çok kirleten ve çiftçilere en çok zarar veren tarım faaliyetlerindendir.

Dünyada tarım alanlarının yalnızca %2,5’inde pamuk üretilmesine rağmen, dünyadaki toplam böcek ilaç kullanımının %16’sı, pestisit kullanımının ise %7’si pamuk tarımında gerçekleşir. Tarımın ortaya çıkmasıyla kullanılmaya başlanan böcek ve haşere öldürücüler, özellikle 20. yüzyılın başından itibaren sentetikleşerek doğayı kirletmeye ve sonuç olarak insanlara daha fazla zarar vermeye başladı.

Bu kimyasal maddeler toprakta birikmekte, doğal su kaynaklarına karışmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bu inorganik maddeler insan vücudunda da birikerek kansere neden olmakta, insanın bağışıklık, üreme ve sinir sistemini etkilemektedir. Çiftçiler ve aileleri, bu kimyasallara en çok maruz kalan kişiler olmaları nedeniyle büyük risk altındadır. Ama, bu kimyasallar dolaylı olarak anne sütüne bile bulaştığı için istisnasız herkes için risk oluştururlar.

KONVANSİYONEL PAMUK ÜRETİMİNİN KARANLIK TARAFI

Organik olmayan, yani konvansiyonel pamuk üretiminde genetiği değiştirilmiş tohumlar kullanılır. Bu tohumların tüm hakları, onları üreten şirketlere aittir. Bu tip tohumla üretim yapan çiftçi, bu tohumların haklarını ellerinde tutan devasa tarım şirketleri ile anlaşmak zorundadır. Her yıl yeni tohum almak zorunda kalan çiftçi, kendi tohumunu üretemez. Büyük borçlar altına girer.

Genetiği değiştirilmiş pamuk evrimleşmez, doğanın kendisiyle birlikte değişmez. Doğaya aykırıdır.

ORGANİK PAMUK ve TEKSTİL

Organik pamuk üretimi, hem onu üretenlerin hem de kullananların insanca, onurlu ve sağlıklı yaşayabilmeleri için en doğal seçenektir. Organik olmayan pestisitler ve gübre kullanılmaz. Dolayısıyla çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmez.

Genetiği değiştirilmiş tohum değil, çiftçilerin kendi ürettikleri tohum kullanılır. Çiftçiler borç yükü altına girmek zorunda kalmazlar, ne üreteceklerine özgürce karar verirler. Ailelerinin sağlığını tehlikeye atmazlar.

Organik pamuktan üretilmiş giysileri giyen bebekler de ter ve ağız yoluyla kumaş üzerine sinen pestisite maruz kalmazlar.

Organik tekstil ürünlerinin ağartmasında doğal peroksit, renklendirilmesinde ağır metal ve sülfür içermeyen boyalar kullanılır. Doğal pigment içeren baskı teknikleri uygulanır.

Organik pamuktan tekstil üretimi, konvansiyonel yöntemlere göre %98 daha az su kirliliğine, %94 daha az sera gazı emisyonuna neden olur. Daha fazla enerji ve su tasarrufu sağlar.

Sürdürülebilir tarım ve çevre için, sadece bizlerin değil gelecek nesillerin de sağlığı için, doğanın çeşitliliği için en doğal ve makul üretim şeklidir.

Scroll to top